Projekt English Teaching w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Pawłowie
W tym roku szkolnym szkoła w Pawłowie przystąpiła do programu „ English Teaching”. W ramach tego przedsięwzięcia, dzieci uczestniczą w zajęciach rozwijających z języka angielskiego, utrwalają znajomość słownictwa oraz zagadnień gramatycznych. Nauka odbywa się w oderwaniu od tradycyjnej formy przekazu, jest oparta na metodzie projektu. Dzieci, pomimo szalejącej pandemii, rozwijają i szlifują umiejętności językowe, sprawności słuchania, czytania. Istotnym celem na tym etapie nauczania jest zachęcanie uczniów do nauki języka poprzez gry językowe, zabawy, konwersacje oraz poznawanie kultury krajów anglojęzycznych. Poznając kulturę Wielkiej Brytanii, uczestnicy projektu nabywają słownictwo, wykraczające poza podstawę programową. Mottem przewodnim naszych działań jest: Culture learning is language learning, czyli nauka kultury to też nauka języka. Zajęcia projektowe odbywają się co tydzień a uczestnikami projektu są dzieci klasy 3 i 6. Szeroki wachlarz zagadnień i tematyki projektu „ English is not difficult”, interesuje i angażuje wszystkich uczestników. Myślą przewodnią niech zatem będą słowa Benjamina Franklina:
Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn.
Tłumaczenie:
Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.
ENGLISH TEACHING jest projektem realizowanym przy współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz Nidzicką Fundacją Rozwoju Nida.
Celem głównym szkolnego projektu „ English is not difficult” jest doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Wszelkie zaplanowane działania skierowane są na przełamanie bariery językowej, wzbogacenie słownictwa oraz stosowanie języka w sytuacjach dnia codziennego.
Adresatem projektu są uczniowie klas starszych III i VI.
Planowane działania :
Planowane wcześniej działania w ramach Projektu English Teaching, musiały zostać zmienione i dostosowane do zaistniałej sytuacji na świecie. Nie mogą odbyć się wcześniej zaplanowane wyjazdy, wycieczki bądź spotkania z interesującymi ludźmi. Zmienione działania skupiają się głównie na celach zrównoważonego rozwoju. Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, takich jak ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, równość płci, zmiany klimatu, zrównoważony rozwój, pokój, sprawiedliwość społeczna. Z pośród szerokiej gamy tematyki projektu zostały wybrane:
Zajęcia językowe rozwijające znajomość językową
Wirtualny spacer po Londynie
Nauka słownictwa związanego z ubraniami i wykonanie papierowych zabawek z ubraniami
Poznanie nazw gatunków drzew w języku angielskim
Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii
Kodeks zdrowia- piramida żywności
Zdrowy styl życia
Zdrowe śniadanie
Zanieczyszczenia środowiska
celami wszystkich działań są:
- umożliwienie uczniom doskonalenia swoich umiejętności i rozwijania talentów nie tylko językowych
- przełamanie barier utrudniających użycie języka obcego w sytuacji innej niż środowisko lekcyjne
- pokazanie, że zajęcia językowe mogą być przyjemne
- udoskonalenie sprawności komunikacyjnych uczniów
- pokazanie użyteczności znajomości języka